Podľa prieskumu spoločnosti ITAZ (Informačné technológie od A po Z) až 42 % rodičov nevie, čo robia ich deti na internete, 31 % rodičov ani nepoučilo svoje deti o možných nástrahách a dokonca až 41 % z nich nepozná žiadny program na rodičovskú kontrolu. A ako sú naše deti chránené v školách?
V súčasnosti viac ako 2 860 škôl využíva dátové a komunikačné služby EDUNET od slovenskej telekomunikačnej spoločnosti SWAN. EDUNET dokáže filtrovať nevhodný obsah z internetu pre rôzne vekové skupiny alebo typy používateľov s dennými aktualizáciami v spolupráci s ministerstvom školstva. Nepoužíva len filtrovanie webu, ale aj filtrovanie aplikácií, napr. obmedzuje používanie sociálnych sietí pre neplnoletých študentov.
EDUNET využíva komplexné centrálne bezpečnostné riešenie postavené na technológii, ktorá pozostáva z niekoľkých bezpečnostných jednotiek. Tie sú poskytované v plnej redundancii, takže aj v prípade, že jeden systém vypadne, prevezme zodpovednosť namiesto neho záložný systém. Tento centrálny bod spravuje nielen všetky WiFi pripojenia na školách a ich bezpečnosť, ale aj zabezpečenie chrbticovej siete pred možnými kybernetickými hrozbami.
Základné kritériá bezpečnosti nastavuje rezort školstva. Napríklad je denne aktualizovaný filter, vďaka ktorému deti počas školského vyučovania nemôžu používať Facebook alebo iné sociálne siete. Rovnako sú mimo dosahu žiakov a študentov vekovo nevhodné stránky.
Viac ako 800-tisíc útokov za mesiac
Potrebnosť ochrany siete aj v školskom prostredí dokazujú nasledujúce čísla. Iba za mesiac november 2022 sa zabránilo nasledujúcim kybernetickým hrozbám:
- počas niektorých dní boli zablokované viac ako 3 milióny prístupov na nebezpečné, resp. nevhodné webové stránky
- bolo odhalených viac ako 90 škodlivých aplikácií u tisícok používateľov
- odhalené a zablokované botnety – tisíce prípadov zasiahnutých IP adries používateľov (počítačov a iných IP zariadení ako servery, tlačiarne, routre a podobne), ktoré by inak neboli chránené
- zo siete sa odstránilo viac ako 10-tisíc vírusov
- spolu bolo zablokovaných približne 800-tisíc rôznych útokov.
Vzhľadom na vyššie uvedené bezpečný online svet pre naše deti je veľmi dôležitý a netreba tento problém podceňovať.
Bezpečnosť detí na internete je veľmi dôležitá. Internet je plný nástrah a nebezpečenstiev, ktoré deti nevedia rozoznávať, ani sa im brániť – napríklad útoky hackerov, zneužívanie osobných údajov a najrôznejšie podvody. Nielen v školskom prostredí, ale aj doma by mali rodičia monitorovať aktivity svojich detí na internete, aby sa uistili, že sú deti v bezpečí. Práve EDUNET pomáha, aby školské prostredie bolo pre školákov bezpečné a vhodné pre vyučovací proces.
Link:
https://sita.sk/bezpecny-internet-na-skolach-ake-kyberneticke-utoky-hrozia-nasim-detom/