dnes je:28.06.2017   čas:14:26   meniny má:Beáta   zajtra oslavuje:Peter a Pavol, Petra
Stredná odborná škola, Ostrovského 1, Košice
Stredná odborná škola
Ostrovského 1, Košice
Centrum odborného vzdelávania pre informačné a sieťové technológie
prihlásenie do vnútroškolského informačného systému
Puzzle. V každom z nás vytvára asociáciu skladania. Stovky malých kúskov. Až ich poskladaním získame obraz. Harmóniu. A práve toto slovo je súčasťou nielen loga školy, ale je ukotvené v jej základných prioritách. Len človek vyrastajúci v harmonickom prostredí, obohatený materiálne i duchovne, dokáže vytvárať hodnoty pre seba i pre ostatných okolo.
Ako sme liezli na komín 2014
vložené:  13.10.2014
Komín pri košickom Cassovar Business Centre sa v dňoch 3. - 4. októbra 2014 stal objektom originálneho prvého ročníka súťaže Na Komín. Atraktívnu súťaž pod záštitou košického primátora Richarda Rašiho organizovala spoločnosť T-Systems v spolupráci so združením IT Valley a spoločnosťou SPINEA Technologies.
Jej cieľom bolo navrhnúť a zostrojiť robota schopného vyliezť na komín. Robot musel prejsť vzdialenosť 10 m smerom hore a následne zísť naspäť na štartovaciu pozíciu.
V piatok 3.10. sa konala kvalifikácia súťažných tímov a samotná súťaž prebehla v sobotu poobede a večer ako súčasť podujatia Biela noc. 55 metrov vysoký továrenský komín zdolávalo 19 robotov. Presne toľko tímov súťažilo v dvoch kategóriách:

• Kategória I - študenti stredných škôl
• Kategória II - študenti vysokých škôl, firmy a nezávislé tímy
Našu školu robotom Ostrovbot reprezentovali Michal Bender a Matej Gleza.

robot Svoju účasť zhodnotili slovami: „Prežili sme radosť i sklamanie. Na druhý pokus sa nám podarilo ako jediným v kategórii stredných škôl zdolať celých desať metrov trasy, no kvôli tomu, že sa náš robot nezmestil na vytýčenú trať so stúpačkami v priestoroch ochrannej obruče, museli sme ísť mimo nej a boli sme diskvalifikovaní.

Roboty ostatných tímov síce liezli po určenej trase, no nevyliezli desať metrov, a tak porota u nich ohodnotila najlepšie dosiahnuté výsledky - najdlhšiu zdolanú trasu. Škoda, že sme nebodovali a nezískali jedno z prvých troch miest, lebo mohli sme mať veľmi peknú finančnú odmenu (1 000 € - 3 000 €) na ďalší projekt. Aspoň sme to vyskúšali, máme dobrú skúsenosť a predstavu, ako vylepšiť náš malý zázrak.

Spokojní sme, že sme dosiahli svoj cieľ - robot vyšiel tam, kde sme chceli a určite by to zvládol až po úplný vrchol. Veríme, že nabudúce sa nám už náš Ostrovbot zmestí na trať a podá očakávaný výkon so splnením všetkých podmienok.“ Prvý ročník unikátneho podujatia podporil záujem o robotiku a programovanie, ale hlavne poskytol priestor pre mladých ľudí a študentov, ktorí inak nemajú možnosť ukázať svoj talent. Je určený pre všetkých, ktorí chcú dokázať svoje zručnosti, dôvtip a kreativitu pri konštrukcii robotov úplne novou formu zápolenia, zábavy a vzdelávania.

Naša škola túto možnosť víta a naši zanietení programátori sú rozhodnutí svoje zručnosti a schopnosti preukázať i v druhom ročníku súťaže Na komín a dokázať, že ich robot bude aspoň taký doýbr ako bezchybne lezúci Drevo kocúr českého tímu vysokoškolákov.

pozrite si fotogalériu
Zaujímavé odkazy:
Ministerstvo školstva SR
Ústav informácií a prognóz školstva
Štátny inštitút odborného vzdelávania
Školské výpočtové stredisko
Projekt Infovek Slovensko
Košický samosprávny kraj
Náš partner:
t-systems Slovak Telekom
CISCO Akadémia
aptech
GOOGLE
GOOGLE
rwe.sk
it-skola
asit
ist
iso 9001:2008
© 2003 - 2017 Stredná odborná škola, Ostrovského 1, Košice - all rights reserved, valid (x)html,
systém pre aktualizáciu a správu obsahu: TOKYs CMS, TOPlist