dnes je:23.06.2017   čas:00:14   meniny má:Sidónia   zajtra oslavuje:Ján
Stredná odborná škola, Ostrovského 1, Košice
Stredná odborná škola
Ostrovského 1, Košice
Centrum odborného vzdelávania pre informačné a sieťové technológie
prihlásenie do vnútroškolského informačného systému
Puzzle. V každom z nás vytvára asociáciu skladania. Stovky malých kúskov. Až ich poskladaním získame obraz. Harmóniu. A práve toto slovo je súčasťou nielen loga školy, ale je ukotvené v jej základných prioritách. Len človek vyrastajúci v harmonickom prostredí, obohatený materiálne i duchovne, dokáže vytvárať hodnoty pre seba i pre ostatných okolo.
Na košickej filozofickej fakulte ocenili úspešných maturantov
vložené:  02.03.2017
Premiérový ročník autorskej súťaže v literárnej a žurnalistickej tvorbe študentov maturitných ročníkov stredných škôl a gymnázií Košického kraja a Prešovského kraja Ars Šafarikiana 2017 pozná svojich víťazov.
Vyhodnotenie a vyhlásenie výsledkov netradičnej súťaže bolo súčasťou programu Dňa otvorených dverí Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorá si v tomto roku pripomína 10. výročie existencie.

Odborná porota pod vedením prof. PhDr. Jána Gbúra, CSc., posudzovala 47 študentských príspevkov od 17 autorov, ktorí svoje práce prihlásili do dvoch súťažných kategórií – literárna tvorba a žurnalistická tvorba. Z hľadiska zastúpenia aj kvality dominovali literárne, najmä básnické útvary. Rodiacou sa baštou koncepčnej literárnej práce s mládežou na východe Slovenska sa ukazuje Stará Ľubovňa, odkiaľ prišlo najviac súťažných príspevkov a s najvyššou kvalitou. Dokazuje to aj skutočnosť, že maturanti z tohto mesta obsadili všetky víťazné miesta v kategórii literárna tvorba – prvenstvo získala Barbora Plutová, na druhom mieste skončila Jana Biganičová a na treťom sa umiestnil Adam Kollár, všetci traja za svoje súbory básní.

V súťažnej kategórii žurnalistická tvorba odborná porota prvé miesto neudelila. Druhé miesto obsadila Ivana Ščuroková z Gymnázia Leonarda Stöckela v Bardejove za motivačný článok Kristína Jurkaninová: Zapáčilo sa mi prekonávať samu seba a tretie miesto získal Lukáš Pancurák zo Strednej odbornej školy Ostrovského 1 v Košiciach za príspevok Hokejisti HC Košice potešili malých onkologických pacientov.

„Toto podujatie bolo z pohľadu organizátorov tak trochu krokom do neznáma. Napokon pomerne slušná účasť stredoškolákov a najmä kvalita príspevkov nás presvedčili, že má zmysel osloviť mladých talentovaných ľudí a ponúknuť im možnosť prezentovať svoju literárnu a publicistickú tvorbu pred odbornou komunitou, ale aj s ňou diskutovať o súčasných trendoch v slovesnom umení. Myslím si, že táto súťaž bola obohatením pre obidve strany a súčasne pozitívnym signálom pre organizátorov, aby v nej pokračovali aj v ďalších rokoch,“ zhodnotil úvodný ročník súťaže predseda odbornej komisie prof. PhDr. Ján Gbúr, CSc.

Vyhlasovateľom a organizátorom podujatia bola Katedra slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Cieľom súťaže je podporovať literárnu a žurnalistickú tvorbu študentov stredných škôl a gymnázií na východnom Slovensku, sprostredkovať tvorivý dialóg medzi mladými autormi a odborníkmi z akademického prostredia, rozvinúť vzájomnú komunikáciu medzi autormi a v neposlednom rade motivovať študentov so záujmom o jazyk, literatúru a masmediálnu komunikáciu, aby sa pri rozhodovaní o svojej kariérnej budúcnosti vydali cestou humanitného vzdelania.

PhDr. Marián Gladiš, PhD. Filozofická fakulta UPJŠ v Košiciach e-mail: marian.gladis@upjs.sk
Zaujímavé odkazy:
Ministerstvo školstva SR
Ústav informácií a prognóz školstva
Štátny inštitút odborného vzdelávania
Školské výpočtové stredisko
Projekt Infovek Slovensko
Košický samosprávny kraj
Náš partner:
t-systems Slovak Telekom
CISCO Akadémia
aptech
GOOGLE
GOOGLE
rwe.sk
it-skola
asit
ist
iso 9001:2008
© 2003 - 2017 Stredná odborná škola, Ostrovského 1, Košice - all rights reserved, valid (x)html,
systém pre aktualizáciu a správu obsahu: TOKYs CMS, TOPlist